Εκμεταλλευόμενη το πολύ καλό α’ ημίχρονο και τις αντεπιθέσεις στο β’ μέρος, η Κ17 του ΠΑΣ Γιάννινα έφτασε σε μία ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα της Super League, αφού επικράτησε με 3-1 του Παναιτωλικού.

Έτσι μείωσε στους 6 βαθμούς την απόσταση από τον Παναιτωλικό που είναι από πάνω του στη βαθμολογία.

Υπόθεση 2 λεπτών ήταν το προβάδισμα της ομάδας του Νίκου Μπαδήμα. Στο 11ο λεπτό ο Εμβραΐζογλουεκτέλεσε φάουλ, ο Αρμύρας απέκρουσε ασταθώς και ο Καραμποΐκης από κοντά με προβολή έκανε το 1-0.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο σκόρερ του ΠΑΣ έδωσε την ασίστ για το δεύτερο τέρμα της ομάδας του, με τον Τάφα να πετυχαίνει το 2-0 με πλασέ.

Άλλες δύο καλές στιγμές είχε ο ΠΑΣ Γιάννινα στο α’ ημίχρονο, στο 25’ καλό σουτ του Τάφα απέκρουσε ο Αρμύρας και στο 36’ πλασέ του Πανταζή έφυγε άουτ.

Στο β’ μέρος ο Παναιτωλικός μπήκε πιο δυνατά, πίεσε για τη μείωση του σκορ, ενώ ο ΠΑΣ Γιάννινα προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τις αντεπιθέσεις. Νωρίς στην επανάληψη ήρθε το 2-1, όταν σε φάση που ξεκίνησε από αριστερά η μπάλα έφτασε στον Μπελεβώνη που σούταρε, ο Δούκας απέκρουσε ασταθώς και ήρθε 1 μέτρο από τη γραμμή του τέρματος ο Ευθυμίου να πλασάρει εύστοχα.

Ο Παναιτωλικός είχε μία ακόμα καλή στιγμή στο 52’ σε σουτ του Πανταζή που εξουδετέρωσε με τα πόδια στην κλειστή του γωνία ο Δούκας.

Τελικά το άγχος για τους Γιαννιώτες έφυγε στο 77’, όταν σε παράλληλη σέντρα του Παππά, ο Κωνσταντόπουλος που γύριζε πίσω να καλύψει τους χώρους στο διώξιμο που επιχείρησε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο 85’ ο Παναιτωλικός έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Μαντζάνα με 2η κίτρινη κάρτα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΣ Γιάννινα: Δούκας, Μέγας, Ζωγάκης, Πόγιας, Ντόντης, Πλατιάς, Λέκκας (69’ Δήμου), Εμβραΐζογλου (87’ Κασίμης), Καραμποΐκης (85’ Κλεισούρας), Τάφα (61’ Παππάς), Σακκάς (55’ Ντάνας).

Παναιτωλικός: Αρμύρας, Κωνσταντόπουλος, Παναγιωτίδης (83’ Αγρογιάννης), Χοχτούλας (82’ Καζανάς), Θεοτοκάτος, Ευθυμίου, Ντούλιας (66’ Καρατσέλης), Μαντζάνας, Πανταζής, Μπελεβώνης (86’ Παλιάτσας), Σκόνδρας (78’ Φραγκούλης)

Πηγή: super-fm.gr